Seznamování koček

Napsal Zdenka Růžičková (») 7. 11. 2016 v kategorii Chování, přečteno: 1361×
dsc-0333.jpg

Každý, kdo už doma kočku má a chce si pořídit druhou, řeší problém, jak kočky nejlépe seznámit. Já mám zkušenost pouze se seznamováním dospělých koček s kotětem-

Článek naleznete již na novém blogu :) Přidejte si blog do záložek a už vám nic neuteče

Míca u nás byla od kotěte. Našla jsem ji v lese 5.listopadu 2014 a 2. listopadu 2015 jsem přinesla z práce kotě (Flíčka), které se potulovalo u skladu. Kočička byla vychrtlá, měla nemocná očka a kožich plný blech, svrab v uších. Okamžitě šla do karantény - menší místnost oddělená od bytu. Spousta majitelů koček karanténu nedodržuje a riskuje tím zdraví svých koček i nově příchozí. Minimální karanténa by měla trvat 10 - 14 dní. Nejprve je nutné nově příchozí kočku nechat prohlédnout veterinárním doktorem, podle stavu ji odčervit a odblešit. Velmi vhodné je nechat kočku otestovat na FIV a FeLV, pokud má přijít do kontaktu s dalšími kočkami. Karanténa není důležitá jen ze zdravotního hlediska, ale taky, aby si kočka na nového majitele a na nové prostředí zvykla.

Karanténa a co pak?
Už v karanténě Míca věděla, že je tu "vetřelec". Dokonce na nás - lidské členy domácnosti - syčela a vrčela. Po testech, které vyšly negativní a po zaléčení svrabu a zánětu spojivek, nastal den D. Sebrala jsem všechnu odvahu a kotě v přepravce přenesla do místnosti s Mícou a přepravku otevřela. Kotě neohroženě vyšlo z přepravky a začalo zkoumat nový prostor. To bylo komentovaní... Kotě se rychle rozkoukalo a syčící a prskající kočky si nevšímalo. Míca nocovala na skříni a nechtěla ani žrát ani pít. Druhý den se uvolila a šla se najíst. Neustále kotě pozorovala a když se náhodou přiblížilo, tak ho lepla po hlavě packou zasyčela a odešla na skříň :D Přesně 10 dní trvalo, než si začaly hrát. Sem tam ještě kotě dostalo po kebuli, ale nevypadlo, že by to bylo něco, co jí extra vadí. Do jejich šarvátek jsme se nikdy nemíchali. Jen když Míca přeháněla hru, tak jsem ji oslovila jménem a ona hru zklidnila. Rozhodně není vhodné do seznamování koček výrazně zasahovat, nutit je být vedle sebe atd. Spíše to nechat na nich a ze začátku dávat pozor, aby měly kočky od sebe klid. Třeba kotě pouze pouštět na pár hodin denně, aby si postupně zvykly a dospělá kočka měla i svůj klid. Po těch 10 dnech jsme už kotě nechali stále s námi. V těchto dnech to bude rok od toho, co se seznamovaly. A jak to vypadá? Spí spolu, dělají si navzájem kočistu (čti: olizují se), hrají si a obě vypadají jako nejspokojenější kočky na světě.

Dvě koťata nebo jedno?
Po zkušenosti s Mícou, jak byla jako jedináček zlobivá a neunavitelná, jsem pro to, aby si lidé do bytu pořizovali vždy dvě koťata. Na Míci bylo vidět, že se nudí a to jsme se jí nevěnovali málo a bydlela se dvěma psy. Nudila se i po kastraci čůrala do postele a různě po bytě. S příchodem kotěte vše zmizelo. Flíček byl naopak nejhodnější kotě. S Mícou se vyřádily a pak se přišla jen mazlit a tulit k nám. Ono dvě koťata nadělají méně škody a starostí, než jedno.

 Dsc-0320

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a jedna