Čím krmit?

Napsal Zdenka Růžičková (») 7. 12. 2015 v kategorii Výživa, přečteno: 3010×
vyrn-652423743150.jpg

 

Pořídili jste si kočku a teď se ptáte: Co jí dám každý den do misky? Bude mít dost vitamínů a minerálů? Co když své kočce nevhodným krmením způsobím zdravotní problémy?

Článek naleznete již na novém blogu :) Přidejte si blog do záložek a už vám nic neuteče

První vás asi napadne: Jaké vybrat granule?

  Na internetu je k dispozici mnoho článků o tom jaké granule jsou ty nejlepší. Já sama jsem krmila svou první kočku Mícu rok granulemi. Proč? Jednoduše maso odmítala. Semtam snědla trošku kuřecího, semtam vepřové. Všechny své psy krmím masem, ale kočka maso odmítala. Takže nastalo hledání, jaké granule jsou nejmenší zlo.

Dsc-0062  Vycházela jsem z toho, že kočka je masožravec a narozdíl od psa velmi špatně tráví rostlinné bílkoviny a sacharidy z obilovin. Hledala jsem granule s vysokým množstvím masa a nejlépe bezobilné (např. Taste of the Wild, Orijen, N&D). Ale i nejlepší granule jsou jen náhražkou myší, ptáků a hmyzu. Problémem granulí je to, že jsou vyrobeny tak, aby dlouho vydržely a hlavně, aby chutnaly. Takže jsou často konzervovány chemicky a dochucovány uměle. Pokud tedy kočce granule chutnají neznamená to, že jsou kvalitní - znamená to pouze to, že jsou dobře ochuceny. Pozor na levné granule. Pokud stojí 50 kč/kg, určitě nebudou plné masa.

Selhání ledvin a granule

  V různých diskuzích na internetu jsem se často dočetla, že čistě domácí kočce selhaly ledviny, nebo kocourek, že má močové kameny. Snažila jsem se najít informace s čím tato onemocnění souvisí a našla jsem, že kočky všeobecně málo pijí. Někteří doporučují alespoň polovinu denní dávky nahradit vlhkým krmivem v podobě kapsičky nebo konzervy. Kočka krmena granulemi nepřijímá dost vody v potravě a k tomu nemá potřebu pití tak velkou jako například pes a problém je na světě. A to můžou způsobit i granule kvalitní.  Tohle byl pro mě hlavní důvod, proč jsem chtěla opustit krmení komerční stravou.

Vařená strava

  S příchodem druhé kočky, Flíčka, jsem musela začít krmit konzervami, protože kotě granule odmítalo. Kvalitní konzervy stály spoustu peněz a tak jsem začala kočkám vařit. Pro dvě kočičky už se to vyplatilo. Vařené maso neodmítala ani Míca. Nakoupila jsem kuřecí čtvrtky, vykostila, přidala srdce, žaludky nebo játra, trošku rýže a zeleniny. Po uvaření jsem vše rozmixovala, naplnila do misek a zamrazila. Semtam jsem jim přidala do krmení řasy, pivovarské kvasnice, lososový olej, drcené skořápky nebo multivitamínovou pastu. Tento způsob krmení mi vyhovoval. Uvařila jsem si vždycky na více dní a kočky vše jedly s chutí. Granule měly pořád k dispozici.

Syrové maso

  Jednou jsem dojela z nákupu a zkusila dát kočkám syrové kuřecí a hovězí. Po mase se jen zaprášilo. Kotě vše spráskalo. Míca sice ohrnovala nos, ale když viděla, že Flíček to do sebe cpe, nakonec to sežrala taky. Druhý den Míca už maso nežrala, ale granulky zmizely. Tak jsem granule schovala. Asi týden maso chvíli jedla, chvíli zase protestovala - zbytky dojíždělo hladové kotě. Hlídala jsem, aby za ten den alespoň něco sežrala. Po týdnu se už do misky vrhala s chutí. Kromě syrových jater a hovězího sežere všechno. Má ráda kuřecí, kachní a vepřové.

Dsc-0229  Syrové maso je pro kočky nejpřirozenější strava. Nejlepší by bylo krmit drobnými hlodavci a ptáky. Tuto možnost většina z nás nemá, proto je důležité krmit rozmanitě - různé druhy masa a vnitřností + masité kosti. Krmím minimálně 3x denně. Je to pro kočky přirozenější.

Závěr

 Kočky jsou mlsné a je někdy složité naučit je na nový druh stravy. Je těžké kočku donutit jíst syrové maso, když byla zvyklá na chuťově výrazné granule a kapsičky. Proto myslím, že u nás hodně pomohlo, že asi 14dní dostávala Míca vařené maso. Bez ochucovadel a soli. Jsem ráda, že jsem se BARFu při prvních problémech nevzdala.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a dvanáct