Krmení v praxi

Napsal Zdenka Růžičková (») 17. 12. 2015 v kategorii Výživa, přečteno: 3186×
dsc-0211.jpg

  Často se v internetových diskuzích setkávám s otázkou: "Jaké maso můžu dát kočce? Kolik a jak často?" Tak jsem dnes rozepsala, jaké maso mají moje kočky nejčastěji a kolik ho dostávají.

Hověží
Místo čisté svaloviny volím spíše šlachovité kousky, dále srdce, játra, slezinu, ledvinky a dršťky. Udává se, že hovězí maso je pro kočky nejvhodnější.

Kuřecí
Z kuřecího krmím hlavně masité kosti (krky, skelety) a kuřecí stehna. Semtam srdce. Kuřecí žaludky a játra mi obě kočky odmítají.

Krůtí
Krůtí maso je u nás jedno z nejoblíbenějších, zblajznou i vnitřnosti. S krůtími kostmi si moje kočky moc neporadí, ale na okus jsou výborné.

Kachní
Svalovina i kosti. Vnitřnosti ještě neměly.

Vepřové
Názory na krmení vepřovým masem se různí. Někdo se bojí nemocí, jiní říkají, že je tučné a pro kočky nevhodné. Myslím, že kupovaného v obchodě se nemusíme bát a když kočkám chutná, je možné jej sem tam zařadit do jídelníčku. Já vepřovým krmím dvakrát do měsíce.

Ryby
Ryby dávám jednou za týden a pouze polovinu krmné dávky. Nejvíc jim chutná tolstolobik a losos.

Králičí
Králičí maso je velice dietní, hodí se i pro citlivé kočky a při redukci váhy. Kočkám chutná, jen kosti nezvládají rozkousat.

Jednodenní kuřátka
Jedná se o kohoutky, kteří jsou hned po vylíhnutí vytřízeni a usmrceni. Krmení celých zvířat nejpřirozenější pro výživu koček i psů. Kuřátko obsahuje vnitřnosti, svalovinu i chrupavky/kosti. Více o krmení jednodenními kuřátky najde zde.

Kolik masa a jak často krmit?
 
Obecně se udává, že krmná dávka by měla odpovídat 3-5 % hmotnosti zvířete, koťata ještě více. Naše Míca jako dospělá kočka dostává 130 g masa denně - tedy asi 3 % hmotnosti. Naopak Flíček jako kotě, které roste a je furt jak lunt, dostává 160 - 200 g masa (jednoduše tolik, kolik sežere) - to je 7 % hmotnosti. Takže je na vaší kočce, kolik masa potřebuje, jak je stará, kolik má pohybu, jakou má kondici. Je to jednoduché, když kočka hubne je třeba přidat masa, když přibírá ubrat. U koček se sklony k nadváze je třeba volit méně tučné kousky a je možné malou část krmné dávky nahradit zeleninou.
  Kočka je zvyklá jíst často. Někěteří chovatelé koček nechávají granule volně k dispozici celý den. Absolutní minimum při krmení masem je krmit 2x denně nebo lépe 3x. Kdy krmit? Například ráno, po příchodu z práce a před spaním. Já krmím většinou 4x denně, protože chodím na oběd domů. Maso mám nabalíčkováno po cca 160 g - vždy na dvě porce pro dvě kočky (balíčky obsahují i kosti a vnitřnosti). Ráno a večer dostávají kuřátko. Celou krmnou dávku na jeden den vytáhnu večer z mrazáku a dám do ledničky, dvě kuřátka nechám rozmrnout při pokojové teplotě, aby ráno nebyla studená z ledničky. Maso je třeba podávat ohřáté na pokojovou teplotu. Lze jej ohřát i v misce ponořené do vodní lázně. Studenou potravu můžou některé kočky odmítat, popřípadě po ní i zvracet. 

  Každá kočka je individualita a i když nastudujete spousty knih a článků nakonec budete muset sami přijít na to, co má Vaše kočka ráda a co jí prospívá.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Kočka z IP 93.99.193.*** | 20.11.2018 10:42
Tak na internetu je na toto téma článků a diskuzí dost. Já si myslím, že pokud chceme mít kočičku nebo kocourka doma, tak je rozhodně na místě kastrace. My byli s naším kocourkem zdehttp://www.metropolevet.cz/kastrace-kocky-praha


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a osm