Jak krmit kotě

Napsal Zdenka Růžičková (») 27. 11. 2017 v kategorii Výživa, přečteno: 2217×
img-1859.jpg

Jak už jsem psala v článcích Jak začít barfovat a Krmení v praxi ani dospělé kočce nestačí krmení 1x denně. Naprosté minimum je krmit 2x denně. Já dospělé kočky krmím většinou 3x denně. U koťat je to ale ještě složitější. Kotě má malý objem žaludku a velmi rychlý metabolismus, proto je nutné jej krmit častěji. Většinou se doporučuje krmit koťata do 4 měsíců věku 5x-6x denně a potom postupně snižovat. Od půl roku již kotě stačí krmit 3x za den. Pokud jsou koťata u matky a je vhodné začít je přikrmovat kolem 4 týdne. Někdo doporučuje dávat tvaroh nebo jiné kysané mléčné výrobky, já mám nejlepší zkušenost s masem. Naškrabané hovězí nebo kuřecí maso. Naše Čupakabra k nám přišla v 5ti týdnech, po mléku pro koťata měla průjem, takže jsme od začátku dávali maso nejprve dobře uvařené kuřecí, libové hovězí nebo vařené srdíčka. Později, až se její zažívání upravilo, jsme začali dávat syrové. Nejprve přemražené hovězí a kuřecí, jak maso tak srdíčka. Postupně jsme přidávala trošku jater a další druhy masa - králík, kachna, jednodenní kuřátka. Pokud jde o opravdu malé kotě (do 8-10ti týdnů věku), tak bych doporučila dávat i mléko pro koťata - pokud jej dobře snáší, pokud ne dá se to zvládnout i bez něj. 

Dávat kosti nebo ne?
Pokud krmíme kočky pouze nebo převážně masem je třeba dávat i kosti. Totéž platí i u koťat. Koťata rostou a potřebují dostatek vápníku a dalších minerálů. Zde jsem narazila na problém. Čupakabra vážila necelých 600g a nebyla schopná rozkousat kuřecí krk ani jiné kosti, mléko pro koťata jsem dávat nemohla. Takže jsem jí pomohla a kuřecí krky namlela. Ještě jsem do směsi přidala vepřové chrupavky a kuřecí srdíčka. Tuto směs už zvládlo zbaštit i sedmitýdenní kotě :)

Jak často dávat kosti? Může kotě vnitřnosti?
I u koťat dodržuji poměr 65% svalovina, 20% kosti a 15% vnitřnosti. Na tento poměr se dostávám postupně, nejprve převažuje svalovina a postupně přidávám kosti i vnitřnosti. Hojně dávám srdce, které řadíme do svaloviny a je bohaté na taurin. Dále z vnitřností dávám hlavně játra kvůli vitamínu A. Začínám hodně pomalu, aby kotě nemělo zbytečně průjem a nikdy nedávám samotné, ale v kombinaci se svalovinou nebo kostmi. Z jater mi přijdou nejkvalitnější hovězí. 

Kolik gramů masa dávat kotěti denně?
Na to je odpověď jednoduchá: Dávejte kotěti přesně tolik, kolik sežere. Kotě v krmení tedy nijak neomezujeme. Čupakabra některý den vymete každou nachystanou misku, jiný den sežere tak půlku toho, co jí dám. Nic nevážím, pouze sleduji, jestli roste a nehubne, je hravá a veselá. Pokud by kotě neprospívalo je třeba navštívit okamžitě veterináře, příčinnou může být nějaká nemoc. 

Bude mít kotě všeho dostatek? 
Mnoho chovatelů psů a koček se bojí, že nebudou schopni svému mazlíčkovi sestavit jídelníček tak, aby měl vše, co potřebuje a tak raději sáhnou po granulích nebo konzervách. Já, a myslím že většina z nás, se nestravujeme přesně podle tabulek a nepřináší nám to zdravotní problémy. Pokud člověk dodržuje základní zásady zdravého stravování a stravuje se především pestře, nemá problém s nedostatkem vitamínů a minerálů. A totéž platí jak u dospělých, tak u dětí, koťat, štěňat atd. Důležitá je rozmanitost jídelníčku. Dodržovat poměry svaloviny, kostí a vnitřností a samozřejmě nepřekrmovat. Pokud se budete řídit těmito pravidly, neuděláte chybu. 

Jsou tedy potřeba nějaké doplňky pro koťata?
Potřeba v zásadě nejsou. Pokud máte zdravé kotě, které bylo u kočky do svých 12ti týdnů, není nutné přidávat žádné doplňky stravy. Pokud ovšem jde o kotě odebrané dříve nebo opuštěné, špatně živené, nemocné nebo s jakýmkoli jiným problémem jsou doplňky stravy na místě. Já takovým koťatům dávám vitamínovou pastu GimCat, probiotickou pastu (Probican) a po poradě s veterinářkou cílené přípravky od Energy. Ale kvalitní a pestrá strava je základ. 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a devět